Python Makaleleri
PYTHON
Python nedir?

Python bir programlama dilidir. En çok öne çıkan özelliği ise diğer programlama dillerinden daha basit bir söz dizimine sahip olmasıdır. Python ile mobil, yapay zeka, web programlama, veri yönetimi gibi bir çok popüler alanda program yazabilirsiniz


Özgür ve ücretsiz bir programlama dili olan Python ilk olarak Hollandalı programcı Guido Van Rossum tarafından 1990'lı yılların başlarında geliştirilmeye başlanmıştır. Python adı ise sanılanın aksine piton yılanından değil “The Monty Python” adlı bir İngiliz komedi grubundan gelmektedir. Guido Van Rossum bu komedi grubunun gösterilerini çok sevdiği için geliştirdiği dile bu adı vermiştir.


Python günümüzde oldukça popüler bir dildir. Google, Youtube, Facebook, Yahoo gibi büyük kuruluşlar Python diline oldukça önem vermektedir. Python öğrenmek günümüzde oldukça popülerdir ve size iş alanları sağlama konusunda oldukça güçlü bir seçenektir. Özellikle büyük dataların yönetilmesi ve yapay zeka konularında öne çıkan Python aslında geleceğin de popüler bir programlama dilidir.


Python öğrenerek aslında kendi programınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bu fırından ekmek almak yerine kendi ekmeğini yapmaya benzerdir. Örneğin youtube'tan video indirme programı, pdf dönüştürme gibi işlemleri yapan programları kendiniz yapabilirsiniz. Tabi ki bu uzun bir süreçtir. Programlama konusunda temel bilgilere sahip olduktan sonra aslında işimiz yeni başlıyor. Küçük denemelerden sonra python'da yer alan devasa kütüphanelerden de yararlanarak büyük projeler geliştirebilirsiniz. Kütüphane, o dille yazılmış hazır kod paketleridir. Belki de uzmanlaştıktan sonra kendi kütüphanenizi bile yapabilirsiniz.


Python kodları sade ve basittir. Derlenmeye ihtiyaç duymaz.Linux, Windows, Mac OS X, MS-DOS, iOS ve Android gibi farklı işletim sistemleri üzerinde çalışabilir. Bu yönüyle kullanımı oldukça basittir. Bu makalede size python dilinden bahsettik. Python kurulumu ve kodları ile alakalı bilgileri diğer makalelere sakladık. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Tüm Makaleler
Yasal Uyarı: Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. ©