HTML Makaleleri
HTML
HTML nedir?

Bu yazımızda HTML'nin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgiler vereceğiz. İyi okumalar.


HTML'in açılımı Hyper Text Markup Language, Türkçesi "Yüksek Metin İşaretleme Dili" dir. Peki ne işe yarar HTML? HTML ile bazı etiketler kullanarak web sayfaları tasarlarız. Bir metin editörüne veya daha gelişmiş herhangi bir editöre belirli kurallarla yazdığımız etiketler bize bir web sayfası olarak döner.


HTML etiketleri ile aslında birer dosya oluştururuz. Bir HTML dosyasının uzantısı htm veya html olmak zorundadır. Html zamanla gelişerek en son sürümü olan Html5 teknolojisine ulaşmıştır. HTML yazma işini bizim yerimize yapan programlar da (Frontpage, Dreamweaver, Namo vb.)’ da vardır. Ancak ilk önce kendimiz öğrenirsek daha sağlam bir temel oluştururuz.


Peki web sayfaları tasarlamak için sadece HTML bilmek yeterli mi? Bu sorunun cevabı hayır. HTML ile beraber CSS, JAVASCRİPT gibi dilleri öğrendiğimizde artık tam bir web tasarımcısı olabiliriz. HTML aslında sitemizin temelini attığımız yani iskeletini oluşturduğumuz bir yapıdır. O nedenle tek başına bir anlam ifade etmez. HTML'nin ne olduğunu öğrendik. Ancak HTML ile nasıl web tasarlayacağız işte o da başka bir makalenin konusu. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Tüm Makaleler
Yasal Uyarı: Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. ©