Anasayfa - Köşe Yazılarım - Online Eğitim Devrimi

Online Eğitim Devrimi

16.03.2021 - Written by Onur ALTUNTAŞ


Geleneksel eğitim kavramı son bir kaç yılda kökünden değişti. İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle bir sınıfta fiziksel olarak mevcut olmak artık tek öğrenme seçeneği değil. Günümüzde artık bir bilgisayara erişiminiz olduğu sürece istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kaliteli bir eğitime erişebilirsiniz. Şu an yeni bir çağa girdik. Aslında hepimiz online eğitim devrimine şahit oluyoruz.

Artık online eğitim konusunda şüphe duymamıza gerek yok. Geleneksel yüz yüze eğitimden uzak kalma fikri zor gelebilir. Aynı şekilde internetin o muazzam geniş bilgi ağıyla yüzleşmek de kolay değildir.

Ancak birçok öğrenci tarafından yararlı bulunan online eğitim sisteminden uzaklaşmak gereksizdir. Amerika'da bir şirketinin yaptığı araştırmaya göre Amerika'da öğrenim gören öğrencilerin %30'u online eğitim ile en az bir kursa katılmıştır. Online eğitim ister genç olun ister yaşlı olun kesinlikle mantıklı bir tercihtir. Bir öğrencinin yeteneklerini şekillendirmede ve zor bir konuyu anlamada da çok yararlıdır.
Online eğitim size esnek seçenekler sunar

Online eğitim öğrenci ve öğretmenlere kendi hızında öğrenme olanağı sunar ve eğer daha önemli bir işiniz varsa ajandanızı kendinize göre ayarlarsınız. İşiniz ve eğitimizle ilgili iyi bir denge oluşturursunuz. Eğitiminiz için bir işi yarıda bırakmanıza gerek yoktur. İyi bir zaman yönetimi ile hayati konuları öne alabilirsiniz. Öğrenci ve öğretmen arasındaki online ilişki her iki tarafa da rahat ve özgür hareket etme olanağı tanır.

Online eğitim size sonsuz bir seçenek sunar

İnternetin o muazzam bilgi ağı sayesinde sonsuz içerikte öğrenme ve öğretme fırsatı yakalarsınız. Yüksek öğretim kurumları çevrimiçi ortamda öğrencilerine çeşitli sayıda ders seçeneği sunar. Müzik eğitiminden fizik eğitimine, dil eğitiminden tarih eğitimine her tür öğrenci için seçenekler mevcuttur. Bu sayede öğrenciler üniversite kampsüne gitmeden sertifika, diploma ve buna benzer belgelere sahip olurlar.

Online eğitime her yerden ulaşılabilir

Dünyanın neresinde olursanız olun online eğitime ulaşmak çok kolaydır. Bunun için bir yerden bir yere gitmenize veya katı bir zamanlamaya uymanıza gerek yoktur. Hem zamanınızı hem paranızı daha az harcarsınız. Size kalan parayla da diğer ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. İnternetin olduğu her yerde sanal sınıflar mevcuttur. Bir yolculuk yaparken bile bir sııf ortamında bulunabilirsiniz. Şehir dışında veya yurt dışında bir işiniz varsa ve aynı zamanda eğitim de almak istiyorsanız online eğitim bu konuda biçilmez kaftandır.Online eğitim özelleştirilmiş eğitim olanağı sunar

Online eğitim her öğrencinin yeteneği, seviyesi ve öğrenme hızına göre şekillenir. Oysa geleneksel bir sınıfta her seviyeden öğrenci olduğu için öğretmenin hangi seviyeye göre ders anlatacağı bir problem teşkil etmektedir.

Online sınıflar büyüklük konusunda esnektir. Bir öğrenci bile bir sınıfı oluşturabilir. Aynı anda 1000 kişi bile öğrenim deneyimi yaşayabilir. Oysa geleneksel sınıflarda ortalama 20-30 kişinin bulunması beklenir. Online eğitimde öğretmen ve öğrenci arasında ineraktif ilişki ve geri dönüşler her zaman daha kolaydır.

Online eğitimde videolar, fotoğraflar, e-kitaplar gibi eğitim materyalleri bulunmaktadır. Öğretmenler bunlara yenisini de ekleyebilir. Tartışma platformları, forum siteleri ve sosyal medya içerikleri gibi ortamlar öğrencilere sunulabilir. Bunlara öğrenci her yerden erişebilir ve her anı bir sınıf ortamındaymış gibi yaşarsınız.

Online eğitim daha ekonomiktir

Online eğitim geleneksel eğitime göre daha az maliyetlidir. Online olarak bir kurs satın almak isterseniz bu genellikle daha ucuzdur ve taksitle ödeme imkanı da bulunmaktadır. Şu an 30 TL gibi bir ücret ödeyerek udemy gibi platformlardan en kaliteli eğitimleri satın alabilirsiniz. Oysa bunu geleneksel yöntemlerle yapmak isteseydiniz en az 1500 TL ve yukarısı ücretler ödemek zorunda kalırdınız. Üstelik derslere katılmak için yolculuk masraflarını da karşılamak zorunda kalırsınız.

Sonuç
Dünyada öğrencilerin en az %90'ı uzaktan eğitimin iyi bir seçenek olduğunu düşünmektedir. Geleneksel eğitime göre düşünüldüğünde online eğitim artık iyi bir seçenektir ve dünyada özellikle pandemiyle beraber giderek önemini artırmaktadır. Eğitim kurumları teknolojik altyapılarını artık buna göre güncellemekte ve geliştirmektedir. Online eğitimin kalitesi de artık git gide artmakta ve öğrenciler için daha cazip hale gelmektedir.
Yasal Uyarı: Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. ©