Css Makaleleri
CSS
Css nedir?

CSS "Cascading Style Sheets" kelimesinin baş harflerinden oluşur. Dilimizdeki anlamı şudur: Basamaklı Stil Sayfası.


CSS, bir HTML elementinin nasıl görüneceğini belirler. Siteyi görselleştirir. Örneğin web sitemizdeki bir yazının rengini, bir görselin şeklini, arkaplan rengini ve birçok özelliği değiştirmek istediğimizde css koduyla oynayarak bir hamlede işimizi halledebiliriz.
CSS, HTML dosyamızın daha anlaşılır olmasını sağlar. CSS kodları tek bir dosyada toplanır ve kolaylıkla okunur ve değiştirilir.
CSS dosyalarımızın uzantısı .css dir. CSS dosyası birçok stil barındırabilir. Yani bir yazının rengiyle aynı zamanda büyüklüğünü hatta yazı stilini aynı anda belirleyebiliriz.
HTML ilk ortaya çıktığında siyah beyaz bir televizyondan farksızdı. Her zaman aynı kodlar kullanılır ve aynı biçimde yazılar görünürdü. Örneğin bir h1 etiketiyle başlık yazıp farklı bir yerdeki h1 elementini değişik bir renk ve tarzda gösteremiyorduk. CSS kodlarıyla bu sorundan kurtulmuş olduk.
CSS’i etkin kullanabilmek için her html öğesinin etrafında görünmeyen bir kutu olduğunu hayal etmek işe yarayabilir.

Tüm Makaleler
Yasal Uyarı: Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , ilgili markalara aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları kapsamındadır. ©